Середа, 29.01.2025, 01:34Головна | Реєстрація | Вхід

Форма входу

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 633

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Пошук

Календар

«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Архів записів

Друзі сайту

ЕКОЛОГІЧНА СТЕЖИНА «ПОДОРОЖ ДО ОЗЕРА СУДЕВСЬКЕ»

     На території Національного природного парку «Нижньосульський», поблизу села Худоліївки,  закладено екологічну стежку  «Подорож до озера Судевське». Довжина стежини 3 км. На маршруті стежки передбачено 9 зупинок (повний маршрут), хоча він може використовуватися і в скороченому варіанті від теми, призначення, тривалості екскурсії, віку екскурсантів тощо. Маршрут репрезентує природний заплавний комплекс на лівому березі річки Сула в її пониззі, у складі якого заплавні луки (псамофіти, справжні, заболочені, засолені), ліси (вільшаники, вербняки, соснові), водойми (озеро старичного типу, болото) та псамофітний боровий комплекс. 

 Метою створення стежини є вивчення рослинного та тваринного світу рідного краю, що має естетичне, природоохоронне, екологічне і освітнє значення та виховання в учнів свідомого ставлення до охорони і збагачення природи.
      Початок стежина бере на гідрологічному заказнику "Рогозів куток", де відвідувачі мають змогу ознайомитися з прибережно-водним, болотним та лучним різнотрав'ям. 

      Слідуючи екологічною стежиною можна побачити місця перших поселень. Відомо, що історія села за деякими переказами розпочинається у 16 столітті, коли внаслідок повстання під проводом Северина Наливайка сюди переселилися чи то брати, чи то троє козаків - Худолій, Матвій та Мусій. На їхню честь і було названо троє розташованих одне біля одного сіл: Худоліївка, Матвіївка та Мусіївка. Найбільшим довгий час залишалося село козака Карпа  Худолія. Існує також інша версія про те, що людям жилося дуже погано, тобто «худо», що і послугувало подальшою назвою для села.
     Далі прямуємо до Худоліївського лісу, гордістю якого є вікові дуби (200-300 років). Існує легенда, що ці дуби були посаджені нащадками першого поселенця Карпа Худолія. 
      Мандруючи лісом знайомимось з флорою та фауною, визначаємо рідкісні види.
      Потім прямуємо до верби, яка посаджена першим священнослужителем вздовж побережжя озера Судебське, якій близько 405 років. .

   Кінцева зупинка екологічної стежки – будиночок лісника, де відвідувачі мають змогу почути  легенди виникнення Класу шкільного лісництва та  назви оз. Судебське, яка бере свій початок у 18 століття. Коли Леонтій Свічка помер, гетьман Іван Мазепа призначив полковником Лубенського полку Дмитра Зеленського. Новий лубенський полковник забажав мати ще й у Посуллі кілька своїх сіл, в т. ч.Худоліївку. Худоліївці зрозуміли, що відтепер лубенський полковник буде намагатися різними шляхами довести, що ці землі і село є його власністю. Потому вирішили відіслати свою делегацію до Глухова і відстоювати свої права на землі та село.  Справу худоліївців розглядали цілий день і врешті довелось вирішити її на користь громади Худоліївки.
     Писар Лубенського полку був дуже засмучений і навіть не хотів повертатись до Лубен. та йому досвідчені казуїсти порадили переглянути перелік всіх маєтностей, що зазначені у виданому папері, знайти там вагому зачіпку і затіяти суд, який буде на боці полковника.
     Даний худоліївцям документ переглядали різні фахівці і знавці Посулля. Нарешті вони знайшли, що одне озеро не було вписане до переліку володінь Худоліївської громади. Вирішили також переміряти весь ліс, щоб виявити лишки.
      Судова тяганина з приводу зазіхань Зеленського на худоліївські землі і село тривала роки. Отже злощасне озеро, за яке йшла судова тяганина, отримала назву Судебське.

Також, кінцева зупинка облаштована з метою естетичного виховання відвідувачів стежки. Тут можна проводити поетичні конкурси юних поетів-природолюбів, уроки запитань та відповідей на природі. Це дозволене та облаштоване місце для розведення вогнища. 


       За бажанням можна відвідати Свято-Михайлівську  церкву побудовану в козацькому стилі в 1888 році , за проектом відомого в ті часи архітектора Городецького.

 

Copyright MyCorp © 2025 | Конструктор сайтів - uCoz