На деяких ділянках в НПП “Нижньосульський” зараз можна побачити гусениць другого покоління американського білого метелика (АБМ), що спускаються з дерев і розповзаються в пошуках нових кормових рослин. Гусениці першого покоління цього небезпечного карантинного шкідника розвивались у великих павутинних гніздах, особливо примітних на клені американському та шовковиці, проте вони можуть пошкоджувати більше 220 видів рослин, зокрема й плодові культури. Оскільки живуть гусениці великими групами, часто не лише окремі гілки, але й цілі дерева лишаються без листя.
Назву метелик одержав завдяки своїм білим крилам, хоча у деяких особин вони з темно-коричневими чи чорними цяточками, і потрапив він до Європи із Північної Америки. Вусики чорні, з білим нальотом, у самця гребінчасті, у самки ниткоподібні. Тіло густо вкрите білими волосками. Розмах крил метелика — 25-40 мм. Вилітають вони в травні, в період цвітіння дерев, і літають до червня. Самки відкладають яйця купками по 100-600 яєць, всього ж до 1500 — 2500 яєць. Яйця досить крупні, кулясті, світло-зелені чи сірі, у двошаровій кладці, яку самка розміщає на нижній стороні листка кормової рослини. Забарвлення гусениць різне, залежить від віку, але у всіх на спині темні й світлі бородавки із доволі довгими чорними та короткими білими волосками. Наприкінці розвитку довжина гусениць сягає 30-40 мм. Зимують лялечки в коконах у різних укриттях, як на пошкоджених деревах, так і у ґрунті, на парканах, будівлях тощо.
Відродившись із яєць, молоді гусениці скелетують листя, а у третьому віці сплітають павутинні гнізда, де, живучи, об’їдають листя. У п’ятому — розповзаються по дереву і живуть поодинці. Активні вони вночі, а вдень сидять знизу листків. Заляльковуються гусениці в червні — липні, а літають метелики першого покоління в липні — серпні. Друге покоління розвивається в серпні — вересні. Іноді є й неповне третє покоління. Ранні осінні приморозки часто виявляються згубними для гусениць.
Розповсюджується АБМ транспортом, разом із тарою, саджанцями, плодами тощо. Із засобів боротьби рекомендують зрізати й спалювати павутинні гнізда з гусеницями, а на початку виходу з яєць та після виходу гусениць із павутинних гнізд, плодові дерева обприскують інсектицидами: децис, 2,5% к. е., карате, 5% к. е. тощо. Ефективним є й застосування вірусу ядерного поліедрозу та гранульозу АБМ.
Інформацію підготувала ентомолог парку
к. б. н. З.Л. Берест
фото: автора .
|