Національний природний парк «Нижньосульський» (далі НПП) розташований в межах Глобинського, Оржицького та Семенівського районів Полтавської області, Чорнобаївського району Черкаської області. Клімат території помірно континентальний, порівняно теплий, з нестійким вологозабеспеченням.
На сьогоднішній день проаналізовано кліматичні та сезонні особливості території НПП за природний 2016-2017 рік, при яких характеристика сезонів, насамперед зими, не є розірваною. Метеопоказники узагальнено з грудня 2016 року, яким власне розпочинається зимовий сезон. Оскільки у НПП немає власної метеостанції метеорологічний матеріал взято з найближчої метеостанції (WMO ID) 33377, яка знаходиться в м. Лубни.
Середня річна температура за природний рік становила +7,6°С, максимальна +33,9 °С в липні та серпні, а мінімальна -18,7°С в лютому, що складає амплітуду 52,6 °С.
Річна сума опадів за природний рік становила 472 мм, що майже в 2 рази менше ніж в минулому році. Максимальна місячна норма опадів протягом року припадає на липень – 90 мм, а мінімальна – 14 мм на серпень, що складає амплітуду в 76.
Загальна кількість днів з опадами – 165, серед яких 150 днів з дощем та 47 із снігом. Максимальна висота снігового покриву становила 26 см в грудні 2016 року.
Від річного режиму температури і атмосферних опадів залежить характер розподілу вологості повітря.
Середньомісячні дані показали, що повітря має дуже високу зволоженість, за величинами відносної вологості, що фактично сягала 87%. Коливання відносної вологості сягало від 87% (листопад) до 54% (квітень), що складає амплітуду в 33%.
Відхилення мінімальних величин відносної вологості можна пояснити меншими величинами атмосферних опадів та відносно високій середньомісячній температурі повітря.
Вітровий режим певною мірою відбиває умови циркуляції повітряних мас над місцевістю. Тому частково з напрямком вітру пов’язані температура і вологість повітря. Проте, напрямок вітру залежить від розподілу атмосферного тиску і зазнає впливу рельєфу.
На території НПП протягом минулого року було відмічено перевагу вітрів західного напрямку.
Західні вітри, зазвичай приносили вологу, дані щоденників спостережень це підтверджують. Часто західний напрямок вітру характеризувався появою опадів, та значною хмарністю. Спостерігалась волога, але відносно тепла погода.
Місцеві умови на території НПП, а також наявність Кременчуцького водосховища суттєво впливають на клімат, змінюючи його та створюючи свій мікроклімат.
О.І. Кропивка
Молодший науковий співробітник
|