Жовті чаплі в останні роки все частіше стали з’являтися на території нашого парку влітку, в сезон розмноження. Частіше можна побачити самців у шлюбному оперенні, а в 2018 році стали реєструватися і самки. В червні цього року окремі пари жовтих чапель регулярно траплялись поблизу села Плехів (Оржицький район Полтавської області).
Не виключено, що ці чаплі в цьому році нарешті, після тривалої перерви, загніздились в регіоні пониззя Сули, а це може бути підтверджене появою молодих птахів. Будемо уважно спостерігати!
Жовта чапля невелика за розміром чапля (розміром з сіру ворону). Маса дорослого птаха – 230-370 г, довжина тіла - 44–47 см, розмах крил – 80-92 см. Як і інші види чапель, у польоті S-подібно вигинає шию. Статевий диморфізм слабо виражений, тобто самка подібна до самця. У дорослого птаха у шлюбному вбранні на голові пера світло-жовті, з чорною облямівкою, на потилиці значно видовжені; вуздечка синьо-зелена; низ голови, шия, спина, плечові пера і воло жовті, з винно-рожевим відтінком; решта оперення біла; дзьоб синьо-зелений, на кінці чорний; ноги червонуваті; райдужна оболонка ока жовта. У позашлюбному вбранні птах тьмяніший, буруватий; пір'я на потилиці коротке; ззаду та на боках шиї темно-сірі смуги; дзьоб зеленкувато-жовтий, на кінці чорний; вуздечка і ноги зеленкувато-жовті. Молодий птах подібний до дорослого у позашлюбному вбранні, але зверху на крилі бурувата смуга; дзьоб жовтуватий, на кінці темний.
Голос: звуки жовтої чаплі подібні до голосу сірої ворони – «карр».
Жовті чаплі активні переважно у сутінках. Живляться безхребетними (жуки, бабки, павуки, ракоподібні), земноводними та дрібною рибою.
Розмноження: Прилітає у квітні — травні. Заселяє зарості очерету на берегах прісних і солонуватих водойм, плавні річок з очеретяними заростями, кущами та деревами. Ведуть поодинокий спосіб життя, або утворює невеликі колонії. Нерідко гніздяться спільно з іншими видами чапель, як це спостерігалось на острові Петренки поблизу с. Святилівка Глобинського району Полтавської області. Моногам. Гнізда влаштовує в колоніях інших птахів на деревах, кущах та в очереті. У кладці 2–6 (здебільшого 4–5) яєць; насиджують самка і самець 24 доби. Пташенята стають на крила у середині серпня, тримаються разом з дорослими на місцях гніздування до відльоту у серпні-вересні.
Інформацію підготував начальник відділу Науки М.Л. Клестов
|