1 БЕРЕЗНЯ – «ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ІМУНІТЕТУ» ТА «ПОЧАТОК ВЕСНИ»
На перше березня припало два свята, які відзначаються на міжнародному рівні: «День імунітету» та «Початок весни».
День імунітету став відзначатися з 2002 року спочатку медичною громадськістю за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), пізніше долучилися й інші установи та не байдужі до свого здоров’я громадяни різних країн. Мета цього дня – залучення широкої громадської уваги до проблем, пов’язаних з поширеністю різних імунних захворювань, а також зі збереженням та зміцненням імунітету людини вцілому.
За даними ВООЗ наразі тільки 10% людей можуть похвалитися сильним імунітетом, що захищає їх від переважної більшості захворювань. Ще 10% мають вроджений імунодефіцит, тому вони хворіють досить часто. У останніх (80%) сила імунної системи не стійка, і напряму залежить від умов і способу життя (до цієї групи віджносяться люди з низьким соціальним статусом та рівнем проживання, громадяни без постійного місця проживання, ті, які мають залежність – алкогольну, наркотичну тощо).
Саме слово «імунітет» походить від латинського слова «immunitas» і означає – звільнення. Імунітет – здатність імунної системи зберігати цілісність і сталість внутрішнього середовища організму. Імунна система відповідає за два важливі процеси: заміну трансформованих або пошкоджених клітин різних органів тіла і захист від проникнення різного роду чужорідних агентів. Таким шляхом забезпечується протиінфекційний, протипухлинний захист і генетична стабільність організму.
Деякі важливі факти:
– сміх – стимулює вироблення гормону радості серотоніну, який допомагає захищати організм від хвороб;
– важкі фізичні навантаження, особливо в ранкові години, знижують опірність організму до інфекцій, так як сповільнюють вироблення лімфоцитів;
– надлишок рафінованого цукру пригнічує імунну систему, знижуючи активність антитіл, які борються з інфекціями;
– у звичайному чаї міститься речовина L-теанин, яка в 5 разів підвищує опірність клітин імунної системи.
Вбачається особливий символізм у тому, що саме на 1 березня припадає два свята – «День імунітету» та «Початок весни». Адже початок весни – це завжди пробудження, народження та очікування реалізації нових планів та задумів. Проте, таким перспективам може завадити ослаблений імунітет після довгої, виснажливої для організму зими. Бережіть своє здоров’я! Будьте здорові! Живіть в гармонії!
Підготував: фахівець відділу екоосвіти Віктор Попельнюх.
|