4 жовтня – Всесвітній день тварин
Якщо уважно переглянути інформацію з різних джерел, яка стосується відзначення цієї дати, помітимо, що в деяких випадках вона включає лише диких тварин, в інших – домашніх, чи їх разом узятих. Мені здається, що в першу чергу, потрібно говорити про захист саме диких тварин, які мешкають в умовах дикої природи і постійно знаходяться під пресом негативних факторів, спровокованих людиною. Але це не означає, що домашніх улюбленців не потрібно захищати. Безумовно потрібно. Вони потребують уваги, любові та турботи, а за жорстоке поводження з ними передбачена кримінальна відповідальність згідно статті 299 Кримінального кодексу України.
А чи насправді дикі тварини потребують захисту? Адже до сих пір достеменно не відома загальна кількість видів на нашій Планеті (у більшості першоджерел мова йде про 1,5 млн). Проте, заслуговують довіри дослідження, проведені групою канадських учених. Згідно їх ґрунтовних розрахунків загальна кількість видів живих організмів на Землі приблизно становить 8,7 млн, з них: тварин – 7,8 млн, грибів – 611 тис., рослин – 300 тис. Цікаво, що рослин описано 72%, а тварин лише 15%, причому за останні 250 років (для повного опису потрібно ще 480 років).
Слід зазначити, що на Планеті постійно відбуваються процеси, в тому числі й антропогенного походження, які призводять до щоденного зникнення видів. Не можливо достовірно встановити кількість зниклих видів у доісторичні часи. Але, починаючи з XVI століття, коли природознавці вже мали змогу залишати свої рукописи, їх нараховували 884 види, з яких кілька десятків зникло з вини людини.
Багато це чи мало? Здається, що в порівнянні з загальною кількість не так вже й багато. Проте, щоденне зникнення видів породжує дисбаланс в екосистемах, порушує ланцюги живлення та підриває генетичне багатство нашої планети. Крім того, людина знищила ряд крупних видів, які могли стати перспективними для одомашнення (стеллерова корова, дронт, моа та ін.).
Без допомоги людей – тваринам не вижити. Вони потребують охорони і захисту. Один із способів – створення природно-заповідних територій, завданням яких є збереження біорізноманіття, і в першу чергу рідкісних видів, серед яких є такі, що знаходяться на межі вимирання.
Пам’ятайте! Від нас з вами залежить майбутнє нашої Планети.
Підготував: Віктор Попельнюх
|