11 січня – День заповідників і національних парків
Зменшення різноманітності живої природи –
найзагрозливіша серед змін довкілля, що відбуваються нині.
Е.Уілсон (експерт-еколог)
Вперше День заповідників і національних парків почав відзначатися в 1997 році за ініціативою Центру охорони дикої природи і Всесвітнього фонду дикої природи (ЦОДП – єдине міжнародне екологічне об’єднання на пострадянському просторі, засноване у 1992 році; ВФДП (WWF) – міжнародна неурядова організація, що займається збереженням природи, дослідженнями та відновленням природного середовища).
Чому саме 11 січня? Ця дата вибрана не випадково, приурочили її до дня створення у 1916 році першого в Росії Баргузінського державного заповідника. У 1986 році рішенням ЮНЕСКО йому було надано статус біосферного з включенням до міжнародної мережі біосферних резерватів.
Нині на нашій планеті понад 20 тисяч заповідних територіальних комплексів, у тому числі 1200 заповідників і національних парків. Серед цієї кількості охоронюваних територій, Україна представлена 19 природними заповідниками, 4 біосферними заповідниками та 47 національними природними парками. Із цих категорій природно-заповідного фонду (ПЗФ) на Полтавщині створено лише 2 національні природні парки (Пирятинський та Нижньосульський).
Згідно Закону України «Про природно-заповідний фонд України»:
Природні заповідники – природоохоронні, науково-дослідні установи загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження в природному стані типових або унікальних для даної ландшафтної зони природних комплексів з усією сукупністю їх компонентів, вивчення природних процесів і явищ, що відбуваються в них, розробки наукових засад охорони навколишнього природного середовища, ефективного використання природних ресурсів та екологічної безпеки.
Біосферні заповідники є природоохоронними, науково-дослідними установами міжнародного значення, що створюються з метою збереження в природному стані найбільш типових природних комплексів біосфери, здійснення фонового екологічного моніторингу, вивчення навколишнього природного середовища, його змін під дією антропогенних факторів.
Національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.
Підготував: Віктор Попельнюх.
|