4 липня – Міжнародний день полонених дельфінів
Будь-які найкомфортніші штучно-створені умови для диких тварин не можуть їм замінити природних. Утримання їх у неволі (чи то в зоопарках для загального споглядання, чи приватних колекціях – для особистого) аргументується, як правило, естетичним задоволенням. Принаймні в Україні зоопарки мають неприглядний стан, а тварини, які там утримуються, викликають лише жалість. Під намаганням надання естетичного задоволення, часто скривається банальне бажання заробити, і не важливо у який спосіб (офіційним чи не офіційним) – платою за вхід, можливістю погодувати тварин, сфотографуватись з ними, нелегальним збутом рідкісних видів, контрабандою, і навіть продажем трупів таксидермістам для виготовлення опудал.
Викликає занепокоєння і ситуація з дельфінами, які все частіше використовуються в так-званих дельфінаріях для візуального задоволення публіки, і навіть для ніби то «лікування». Прибутковість цього бізнесу спонукає ділків навіть утримувати тварин далеко від морських узбереж, наражаючи їх на додаткові загрози існування з причини неможливості створення відповідних умов для їхнормального існування. Померлі тварини замінюються іншими, а витрати дуже швидко окупаються.
В Україні мешкає 3 види дельфінів – афаліни, білобочки та морські свині (азовки), які занесені до Червоної книги. Але охоронний статус аж ніяк не захищає їх від знищення рибалками чи відлову браконьєрами для дельфінаріїв. Прикладом можуть слугувати США, де лише насильство над цими тваринами карається штрафом до 20 тисяч доларів. Якщо гроші не виплачені – можуть навіть посадити у в’язницю на рік.
Цікаві факти про дельфінів:
– у світовій фауні нараховується 32 види морських і чотири річкових;
– пораненого дельфіна зграя ніколи не кине в морі;
– єдиний ссавець, який народжується вперед хвостом;
– акули бояться, оскільки дельфіни здатні їх убити;
– деякі види дельфінів можуть затримувати дихання на 30 хвилин;
– очі дельфіна виробляють сльози, які захищають їх від інфекцій та сторонніх предметів;
– морські дельфіни чудово бачать, під і над водою;
– спинний плавець у кожного дельфіна особливий, ця ознака використовується для ідентифікації;
середня тривалість життя дельфінів становить 17 років, але спостерігалися в природі випадки, коли вони жили понад 50 років;
у дельфінів немає нюху, але є почуття смаку, вони можуть розрізнити солодке,
кисле, гірке, солоне;
– у роті дельфінів приблизно 100 зубів, які використовуються для захоплення здобичі, що проковтується цілком;
– дельфіни – єдині на Планеті тварини, які отримують від сексу задоволення.
Підготував: Віктор Попельнюх.
|