Лебеді є одними з найбільших за розмірами водоплавних птахів, посперечатись з якими можуть лише пелікани, які в наших краях не зустрічаються.
За свою красу, сніжно-біле оперення і граціозність лебеді користуються великою любов’ю населення - їм присвячені легенди, казки, вірші та пісні.
У фауні України представлено 3 види лебедів – лебідь-кликун Cygnus сygnus, лебідь-шипун Cygnus olor та лебідь малий Cygnus bewickii. Останній вид занесено до Червоної книги України.
-
пониззі Сули трапляється 2 види – лебідь-шипун, який тут гніздиться, концентрується під час сезонних перельотів і у невеликій кількості зимує, та лебідь малий (тундровий) – мешканець півночі, який лише зрідка до нас залітає. Ще один вид лебедів – лебідь чорний Cygnus atratus, представник фауни Австралії, зареєстрований в пониззі Сули. Деякий час (квітень-травень) поодинокого птаха спостерігали поблизу сіл Лящівка та Михайлівка Чорнобаївського району. Як пізніше з’ясувалось. цей птах втік з подвір’я любителя тварин із села Липове.
-
великий птах – масою до 10-12 кг. Забарвлення оперення дорослих птахів сніжно-біле, навколо дзьоба чорна гола шкіра (вуздечка), основа дзьоба теж чорна. Самець і самка мають на дзьобі великий, добре помітний наріст. Молоді птахи буровато-сірі, тільки шия і горло у них брудно-білі. Наростів на дзьобі у молодих птахів немає. Оперення дорослого птаха у них з’являється після третього осіннього линяння.
У природі лебедя-шипуна легко впізнати по сніжно-білому забарвленню, наявністю помітного наросту на дзьобі. Під час плавання шия шипуна зігнута, дзьоб опущений до води. Самці в шлюбний період піднімають у гору краї зігнутих крил і час від часу тріпочуть ними. Ще однією ознакою, за якою легко визначити шипуна, є дуже характерні звуки – ритмічне порипування, яке створюють крила птаха під час польоту і які можна почуту на значній відстані. Лебеді-шипуни досить мовчазні птахи, але іноді можуть гучно шипіти, за що і дістали свою назву.
Лебеді-шипуни відносно нечисленні гніздові птахи Нижнього Посулля. Поселяються як на ставах і озерах в населених пунктах (Іркліїв, Лящівка, Худоліївка), так і на території НПП «Нижньосульський» в межах Сулинської затоки (ур. Чубарове, Березове, Липняги). В останнє десятиріччя спостерігається поступове зростання чисельності шипунів у регіоні.
Гніздовий період у цих птахів починається у квітні. Гніздо будує самка. Гніздова споруда – це велика незграбна споруда із стебел очерету та інших водних рослин, яка розміщується на острівці або мілководді серед очеретяно-рогозових заростів. У повній кладці 7-9 зеленовато-жовтуватих великих яєць.
Насиджує самка. Самець охороняє гніздо і весь час знаходиться поблизу. Насиджування триває 35 днів. Пташенята стають на крило в кінці липня – на початку серпня.
Під час сезонних міграцій, особливо навесні, в різних частинах регіону (став у смт. Іркліїв, Сульська затока поблизу сіл Погребняки, Дем’янівка, Липове тощо) можна спостерігати скупчення шипунів від 50-100 до 1000 особин.
Слід усвідомлювати - лебеді відносяться до найчарівніших створінь природи і пам’ятати, що всі їх види охороняються в Україні на регіональному та державному рівнях.
Начальник відділу науки М.Л.Клєстов
|