МЕШКАНЦІ ОЧЕРЕТЯНИХ ЗАРОСТІВ ТЕРИТОРІЇ НПП “НИЖНЬОСУЛЬСЬКИЙ”
В цьому очерку мова піде про птаха з дуже цікавою історією заселення пониззя Сули – синицю вусату Panurus biarmicus (L.1758).
До середини минулого століття цей птах мешкав виключно в плавнях річок та морських узбережжях півдня України, віддаючи перевагу очеретяним заростям, де він знаходив їжу і розмножувався.
З появою каскаду Дніпровських водосховищ, в межах яких з’явились плавневі ділянки з великими масивами очеретяних заростів, синиця вусата стала поступово освоювати одне водосховище за іншим, розселяючись у північному напрямку. Так вона добралась і до пониззя Сули, де пристосувалась до місцевих умов і живе осіло.
Синиця вусата має довгий хвіст, трохи більша за синицю довгохвосту. Голова самців зверху попелясто-сіра, по боках шиї наявні парні чорні смуги – «вуса». Забарвлення верху тіла іржаво-руде, низ тіла білий з рожевим відтінком на грудях з боків і рудий по боках тіла. У дорослої самки немає чорних «вусів» та чорного надхвістя. Молоді птахи схожі на самок.
У природі визначаються за характерним забарвленням, довгому хвосту та голосу металічного тембру. Позивка - «цвінь-цвінь», або «ціті-ціті». Взагалі голос синиці вусатої не подібний до інших птахів, що мешкають в очеретах.
Живиться вусата синиця комахами та павуками, яких розшукує в очеретяних заростях. В осінньо-зимовий період поїдає також насіння водяних рослин.
Гніздиться в очеретяних заростях біля самої землі і над водою. Гніздо схоже на глибоку чашу і будується із сухих стебел та листя очерету. Повна кладка з 5-7 білих яєць з темними крапками і рисочками. Насиджують самка і самець 12 – 15 днів. Пташенята залишаються в гнізді до 13 днів. Після закінчення гніздування ведуть кочовий спосіб життя.
Синиці вусаті дуже гарні птахи і є прикрасою плавневого ландшафту. Потребують охорони, дуже страждають від весняних палів.
Начальник відділу Науки, канд. біол. наук
М.Л. Клєстов
|