Вівсянка очеретяна Emberiza schoeniclus (L.1758) - невеликий птах розміром з горобця польового. Дорослий самець зверху бурий з темними рисками і рудуватими плямами. Поперек і надхвістя сірі, голова зверху і з боків чорна. На шиї біла поперечна смуга. Горло і воло чорні, решта нижньої частини оперення біле. У самок голова рудувато-біла, з чорними плямами. Чорна пляма на горлі менша, ніж у самців, оперення не таке яскраве. Молоді птахи схожі на самку.
Більшу частину життя вівсянки очеретяні, які є звичайними, але не численними птахами, проводять на заболочених ділянках поблизу води, серед очеретяних заростів – звідси і виникла назва птаха.
В умовах пониззя Сули вівсянки очеретяні ведуть осілий, від части – кочовий спосіб життя. Взимку об’єднуються в невеликі зграї до 10-15 осіб. У природі їх легко визначити за характером забарвлення оперення та особливостями поведінки. Ці вівсянки завжди тримаються біля води, в заростях очерету та рогозу. Пісня самця коротка та нескладна - «зіа-тіт-тай-ці-ззіс-тай-цієр-ціззізі». Позивка – «цііє» або «джжю».
Вівсянка очеретяна – характерний і дуже симпатичний птах заболочених місцевостей.
Начальник відділу Науки НПП "НИЖНЬОСУЛЬСЬКИЙ"
М.Л. Клєстов
|