Наприкінці вересня екологічно свідома міжнародна спільнота відзначає відразу два свята – Всесвітній день моря та Міжнародні дні спостереження за птахами.
Всесвітній день моря (World Maritime Day) – одне зі значної кількості міжнародних свят, які відзначаються під егідою ООН. Започаткували його з 1978 року за рішенням 10 сесії Асамблеї Міжурядової консультативної організації (International Maritime Organization, IMO). Мета Всесвітнього дня моря – привернути увагу міжнародної спільноти до проблем, які пов’язані з не раціональним використання природних багатств морів та океанів, їх забруднення, що призводить до глобальних проблем цієї важливої компоненти гідросфери. Переоцінити важливість для нашої планети Світового океану складно, оскільки він займає більше 70% її поверхні і виконує функцію кліматоутворюючого фактора та головного акумулятора сонячної енергії й «кухні» погоди для планети. Відомо, що з ріками в океани щороку надходить понад 320 млн т заліза, 6,5 млн т фосфору, 200 тис. т свинцю, 5 тис. т ртуті, 5-10 млн т нафти на нафтопродуктів і т.д. Нині у Світовий океан потрапила велика кількість радіоактивних речовин (приблизно 300 Чорнобилів). Все це ставить під загрозу існування не лише океанів, але й планети вцілому.
Міжнародні дні спостережень за птахами (Euro Birdwatch, в перекладі означає любительське спостереження за птахами, або бердвочерінг) – це щорічна акція спостереження за осінніми міграціями птахів, організатором якої є міжнародна організація Bird Life International, і відбувається вона по всій Європі. Вперше це свято почали відзначати у 1993 році, яке мало на меті сприяти підвищенню інтересу громадськості до природи та допомогти усвідомити її важливість через спостереження за птахами. З того часу в бердвочерінгу взяло участь понад 1 млн спостерігачів. Щоправда в Україні цей вид рекреації поки-що не здобув належної уваги, проте в перспективному плані роботи відділу екологічної освіти НПП «Нижньосульський» його розвиток передбачений. Пониззя Сули є загальновідомим місцем концентрації перелітних птахів, зокрема водоплавних, що дозволить успішно розвивати цей напрямок рекреаційної діяльності.
Підготував: фахівець відділу екологічної освіти Віктор Попельнюх.
|