16 серпня 2010 р. в Бразилії ООН оголосила про початок Десятиліття, присвячене пустелям та боротьбі з опустеленням, яке буде тривати до 2020 року.
У період з 2010 по 2020 рік будуть активізовані заходи з підвищення інформованості громадськості про необхідність захисту Землі від деградації і поліпшення якості посушливих територій, на яких проживає третина населення світу. Жителі таких районів стикаються з серйозними економічними і екологічними загрозами.
У червні 1994 року була схвалена Конвенція ООН по боротьбі з опустелюванням. Однак площі земель, придатні для сільськогосподарського обробітку, продовжують скорочуватися по всьому світу, погрожуючи продовольчій безпеці і провокуючи гуманітарні та економічні кризи.
Всесвітній день боротьби з опустелюванням і засухою відзначається щорічно 17 червня починаючи з 1995 року, встановлений на 49-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН. Опустелювання і посуха – проблеми глобального масштабу. На сьогоднішній день 2,1 мільярда чоловік, або приблизно 40% населення світу, проживають у пустельних або посушливих районах. 90% цього населення – жителі країн, що розвиваються. Опустелюванням порушено 3,6 мільярда гектарів землі у всьому світі – 25% суші. На сьогоднішній день ризик деградації землі спостерігається в 110 країнах. Щорічно в результаті опустелювання втрачається 12 мільйонів гектарів землі – територія за площею рівна Болгарії.
Відомо, що серед основних проблем грунтового покриву є: ерозія (вітрова або дефляційна, водна, технічна), засолення та заболочення, хімізація і токсикація грунтів. Проте, опустелювання або дезертизація – найбільш глобальна за своїми масштабами проблема. Загальновідомо, що за останні 50 років площа пустелі Сахара збільшилася на 650 тис км2. За даними фахівців ООН в світі кожної хвилини на пустелю перетворюється 44 га землі.
(Продовження в наступній публікації)
Підготував: фахівець відділу екологічної освіти Віктор Попельнюх.
|