22 травня щорічно відзначається Міжнародний день біологічного різноманітніття відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES /55/201 від 08.02.2001 року. Це ще одна нагода звернути увагу широкої спільноти на актуальні проблеми збереження біоти, яка є фундаментом духовного і фізичного здоров’я будь-якої нації.
Особливо актуальним є вивчення біорізноманіття найбільш збережених у природному відношенні ділянок, в тому числі територій природно-заповідного фонду України.
Загальна площа національного природного парку «Нижньосульський» (далі НПП) становить 18635,11 гектара земель, з них 5% зайнято лісовими насадженнями, переважно на крутосхилах яружно-балочної місцевості та на островах. Верхня частина території НПП (північніше села Дем’янівка) – це річкова екосистема, де Сула протікає у заплаві з сіножатями, пасовищами та заростями очерету, а також болотиста місцевість, яка займає близько 14 відсотків території. Середня частина складає 13% у складі яких багато мілководь та островів. Нижня частина – це акваторія Сулинської затоки, яка становить 68 відсотків території НПП. Природні умови, що склалися на території парку сприяли розвитку надзвичайно багатого біологічного різноманіття, яке потребує спеціальних заходів для його збереження.
За матеріалами досліджень останніх років природна флора регіону нараховує понад 1288 видів, з них 722 види судинних рослин, альгофлора – 362, мохоподібні – 30, лишайники – 26, гриби – 148.
Раритетна фракція флори парку включає 53 види судинних рослин, 1 лишайник та 2 види грибів, які охороняються: 3 види – Європейський червоний список (ЄЧС), 3 види – Бернська конвенція (БК), 5 видів – з Червоного списку водних макрофітів України (ЧСВМУ), 19 видів – Червона книга України (ЧКУ), 35 видів – на території Черкаської і Полтавської областей (РР).
Фауна представлена 595 видами, з них хребетних 314 видів (серед них 40 видів ссавців, 221 вид птахів, 37 видів риб, 10 видів земноводних та 6 видів плазунів), безхребетних – 281 вид (з них комах 273 види та 8 видів молюсків (вивчення безхребетних проводиться тільки 2 роки).
На території регіону зареєстровано 69 видів, занесених до ЧКУ, з них 58 видів хребетних тварин та 11 безхребетних, а також 22 – до Червоного списку МСОП (без категорії LC – низький ризик), 156 – до Додатка ІІ Бернської конвенції (види, занесені до Додатка ІІІ цієї конвенції, нами не виділені у зв’язку з тим, що більшість з них є звичайними або малочисельними на досліджуваній території), 130 – до Боннської конвенції, 32 – до Вашингтонської конвенції (CITES), 81 виду птахів – до Угоди про збереження афро-євразійських водно-болотних птахів (AEWA) і 12 видів кажанів – до Угоди про збереження кажанів у Європі (Eurobats), також 1 вид до Червоної книги метеликів Європи, 31 вид – до Переліку видів тварин, які не занесені до Червоної книги України, але є рідкісними або такими, що постійно або тимчасово перебувають під загрозою зникнення в природних у мовах на території Полтавської області.
Наведені вище дані отримані спільними зусиллями науковців різних вузів та наукових установ Полтави, Кременчука, Києва, а також співробітниками наукового підрозділу НПП «Нижньосульський», які в останні роки проводять регулярні дослідження в регіоні, в тому числі і на спеціально створених наукових полігонах.
Стосовно охорони біорізноманіття регіону слід відзначити, що тут ключову роль відіграють служба державної охорони національного парку та співробітники його природоохоронних науково-дослідних відділень, які здійснюють регулярні рейди з охорони території, в тому числі заповідної зони та природоохоронних ділянок.
Велика увага співробітниками НПП приділяється збереженню, перш за все, рідкісних видів флори та фауни. На території НПП «Нижньосульський» запроваджено Плани заходів щодо збереження популяцій орлана-білохвоста Haliaeetus allbicilla (L.1758) та голуба-синяка Columba oenas L.1758 на території парку та прилеглих ділянках, а також створено 8 природоохоронних ділянок для збереження та відтворення рідкісних видів хребетних тварин (орлан-білохвіст, видра річкова, горностай).
Заплановано розробити та почати реалізовувати в найближчі роки плани заходів із збереження кажанів, черепахи болотної, карася звичайного, а також створення охоронних ділянок для комах.
Щодо збереження флори території НПП проводиться моніторинг чисельності рідкісних та зникаючих видів, спостереження за тенденціями в змінах стану популяцій і місцезростань. Спостереження проводяться на постійних пробних площах. Згідно з отриманими даними оновлюються картографічні матеріали та планується розробка заходів щодо збереження цінних видів флори території НПП.
Науково-дослідний відділ
|