Всім нам не чужі екологічні моменти всього нашого промислового і виробничого циклу. Колись завдяки винаходу пестицидів - синтетичних хімічних речовин, які стали застосовуватися в усьому світі протягом кількох останніх десятиліть для полегшення догляду за посівами і підвищення врожайності культур, в сільському господарстві був здійснений прорив у вирішенні продовольчих питань. Однак ці речовини відразу увійшли в ряд високотоксичних і почали супроводжуватися з відповідним попередженням - «Небезпечно для життя!».
3 грудня населення планети відзначає Міжнародний день боротьби з пестицидами. Вибору цієї дати передували трагічні події 3-го грудня 1984-го року. В Індії (Бхопал) при транспортуванні великої партії цих токсичних речовин сталася велика аварія, яка призвела до їх витоку і до отруєнь в тій чи іншій ступеня тяжкості понад 200-т тисяч осіб. Переважно це були жителі містечка Бхопал. У пам’ять про це страшну подію і був заснований Міжнародний день боротьби з пестицидами.
Мета Дня боротьби з пестицидами - привернути увагу світової громадськості до вирішення проблем, що виникли в результаті виробництва і використання цих небезпечних хімікатів.
В останні десятиліття 20 століття в ряді країн пестициди стали одним з найважливіших факторів ризику для життя і здоров'я людини і всієї живої природи. Якщо в СРСР у 60-х роках минулого століття кількість пестицидів на душу населення в рік не досягало одного кілограма, то вже до кінця перебудови цей показник збільшився в три рази. Саме пестициди, на думку експертів ООН, стали головною причиною «тихої катастрофи». Більше того, з'ясувалося: стійкість пестицидів настільки висока, а їх поширення настільки глобальне, що їх виявили навіть в організмах пінгвінів Антарктики, куди пестициди були занесені повітряними й океанськими потоками. Наслідки хімічного впливу на біосферу Землі плачевні. Вони ведуть до різних мутацій і захворювань у людей і тварин, до порушення роботи репродуктивної та гормональної систем, імунного статусу, до онкологічних захворювань і вроджених дефектів.
На противагу «пестицидів» сільському господарству вчені висувають концепцію «органічного землеробства». Органічне землеробство виключає використання пестицидів і мінеральних добрив. Воно базується на поєднанні різних видів рослин, природному контролі над шкідниками, заміні хімічних добрив на органічні. Органічне господарювання - не новинка, до ери хімізації та інтенсифікації це був єдиний спосіб виробництва продукції. Зараз він повертається, але правда, питання, коли ця концепція знайде масштабне практичне застосування, залишається поки відкритим.
Автор: фахівець відділу екологічної освіти Слинько О.А.
При написанні статті використовувались такі матеріали: http://calendate.com.ua/holiday/1898; Екологія і охорона навколишнього природного середовища – Джигирей В.С. – Київ 2000р.
Органічне землеробство: з досвіду ПП «Агроекологія» Шишацького району Полтавської області. Практичні рекомендації / Антонець С.С., Антонець А.С., Писаренко В.М. [та ін.]. – Полтава : РВВ ПДАА, 2010р.
|