У 1994 р. Генеральна Асамблея проголосила 16 вересня Міжнародним днем збереження озонового шару, відзначаючи цим дату підписання – у 1987 році – Монреальського протоколу про речовини, які руйнують озоновий шар (резолюція 49/114 від 19 грудня).
Озоносфера — шар озону в атмосфері на висоті 20 - 50 км.
Завдяки високій концентрації озону тут інтенсивно поглинається ультрафіолетова частина сонячної радіації. Тому озоновий шар має виняткове значення для розвитку життя на Землі, перешкоджаючи проникненню на поверхню планети згубного для всього живого ультрафіолетового проміння.
Озоновий екран або озоновий шар — шар атмосфери (стратосфери), в межах якого концентрація молекул озону (О3) в 10 разів вища, ніж біля поверхні Землі.
Озоновий шар лежить в стратосфері на висоті від 15 до 35 км.
Озоновий шар відкрили в 1913 році Шарль Фабрі й Анрі Буїсон. В 1920-их роках дослідженнями озонового шару активно займався професор оксфордського університету Ґордон Добсон, на честь якого названа одиниця вимірювання товщини озонового шару - одиниця Добсона. Добсон встановив світову мережу нагляду за озоновим шаром, яка працює з 1928 року донині.
Озоновий шар поглинає ультрафіолетове випромінювання, небезпечне для живих організмів.
Проте життя на планеті Земля зародилося, вочевидь, в умовах відсутності озонового шару, оскільки збагачена киснем атмосфера - результат діяльності мікроорганізмів.
|