Моніторинг – важливий методичний підхід, що дозволяє виявити зміни чисельності певної групи птахів протягом значного відрізку часу, а також в певні сезони року. 18.07.2017 р. такі роботи проводилися на території НПП «Нижньосульський» і охопили ділянку акваторії між селами Михайлівка (Чорнобаївський район) та Дем’янівка (Семенівський район). Попутно із орнітологічними проводились і ботанічні дослідження. В роботі прийняли участь начальник відділу Науки М.Л. Клєстов та молодший науковий співробітник Ю.М. Лук’яненко.
Встановлено, що в цьому сезоні чисельність на гніздуванні таких видів, як мартин звичайний Larus ridibundus, крячок білощокий Chlidonias hybrida та крячок чорний Chlidonias niger продовжує знижуватись.
Встановлено, що найбільш численним видом Мартинових Laridae в цей період був крячок білощокий, другим по кількісним показникам – мартин звичайний і зовсім у незначній кількості траплявся крячок чорний.
Слід відзначити, що як і в попередні роки, сезон розмноження крячків білощоких був розтягнутий у часі. Так, у 4-х виявлених колоніях цього виду відмічені як кладки різного ступеню насидженності, так і пташенята різного віку (фото 1), в тому числі і льотні.
Мартини звичайні та крячки чорні вже покинули місця гніздування і почали кочувати. Найбільші після гніздові скупчення крячків білощоких (близько 3 тис.) спостерігались на р. Сулі неподалік села Дем’янівка (фото 2).
Із цікавих ботанічних спостережень слід відмітити зеленокнижні угруповання формації латаття білого (Nymphaeeta albae) в значній кількості та значно менше угруповання формації глечиків жовтих (Nuphareta luteae) та видів занесених до Червоної книги України сальвінія плаваюча Salvinia natans та альдрованда пухирчаста Aldrovanda vesiculosa L. По даним дослідження була зроблена GPS фіксація, для подальшого моніторингу за видами на цій території.
Начальник відділу Науки М.Л. Клєстов
Молодший науковий співробітник Ю.М. Лук’яненко
|