Головна » 2022»Лютий»18 » ОСТАННІЙ ЕТАП ЗИМІВЛІ ПТАХІВ НА ТЕРИТОРІЇ НПП "НИЖНЬОСУЛЬСЬКИЙ"
14:47
ОСТАННІЙ ЕТАП ЗИМІВЛІ ПТАХІВ НА ТЕРИТОРІЇ НПП "НИЖНЬОСУЛЬСЬКИЙ"
Близький до закінчення останній зимовий місяць і вже відчутні перші подихи весни. Окремі види птахів, що прилітали до нас зимувати, вже почали неспішно відкочовувати на північ – до місцин, де вони з’явились на світ. Це такі птахи як канюк мохноногий або зимняк, жайворонок рогатий, пуночка та інші. А от деякі, із зимуючих у нас видів птахів, затримуються в наших краях на місяць, а може і довше. Це всім добре відомі з дитинства снігурі, мешканці північних лісів - чижі, а також дуже симпатичний, невеличкий і яскраво оперений птах - чечітка звичайна. За розмірами чечітка звичайна набагато менша за горобця польового. Великі зграї цих пташок, в яких може нараховуватись декілька десятків, а то і сотні осіб, тримаються на забур’янених ділянках, у лісах та парках, де живляться насінням трав’янистих рослин, берези та вільхи. Чечітка звичайна приємно співає, а її поклик – щебетливе “чів-чів-чів”, що відтворюють десятки пташок, просто зачаровує.
Взимку птахи переживають один із своїх самих сурових етапів життя. Надзвичайні холоди, котрі можуть привести до зменшення їх популяціїї, зменшення кількості їжі, що також дуже негативно вплиаває на них. На щастя, цей період підходе до кінця і за птахів можна не так сильно турбуватись.
Взимку птахам не стільки страшний холод, як голод. Голубам чи галкам не складно знайти собі їжу, бо вони харчуються рештками їжі, тоді як маленьким пташкам, які зимують у селах та великих містах України, деколи буває нелегко. Показуємо, яких пташок можна побачити під час зимових прогулянок.
Нарешті найскладніший переод для життя птахів закінчився, сніговий покрив тане та відкриває можливість знайти їжу. Птахи перелітають на ті місця, де вони народилися самі, щоб згодом самим стати батьками.
Принаймні за останні сто років характер зимівель птахів в Україні суттєво змінився. Через зміну клімату зими зараз стають менш суворими, з частими відлигами, але періодичними суттєвими похолоданнями. Принаймні за останнє століття ріст міст та розвиток господарських підприємств сформували багато нових умов для птахів. Деякі види поступово міняють свій спосіб життя, пристосовуючись до них. В останні десятиліття у багатьох видів чітко простежується тенденція не обтяжувати себе важкою міграцією та проводити зиму на території України
Період зимівлі - критичний у житті птахів. Зникають комахи, осипаються насіння та плоди, коротшає світловий день, може випасти рясний сніг, замерзнути водойма тощо. Тому багато лісових мешканців (повзики, дятли, сойки тощо) на зиму перебираються до міст: на смітники, у парки, тобто туди, де легше роздобути їжу. Переживати сильні морози птахи можуть лише за достатньої кількості корму. Птахи інтенсивно харчуються перед настанням холодів, переміщаючись з місця на місце і освоюючи нові території. Деякі збираються в зграї, щоб мігрувати, інші запасають їжу на зиму. Наприклад, ховають під мох, коріння, в дупла горіхи, жолуді, ягоди і навіть трупи мишей (сичі).