Останнім часом особливої актуальності набувають дослідження, пов’язані із виявленням та збереженням рідкісних та зникаючих видів, в тому числі і грибів. Нещодавно працівниками науково-дослідного відділу НПП «Нижньосульський» в межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Рогозів кут» було виявлено рідкісний сумчастий гриб – зморшок степовий ( лат. Morchella steppicola), який занесений до Червоної книги України та до червоних списків багатьох країн. Вперше він був знайдений на території України видатним ботаніком, академіком НАН України, завідувачем кафедри нижчих рослин Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, д.б.н., професором Д.К. Зеровим у 1930 р. в ок. м. Карлівка Полтавської області і описаний як новий для науки вид його дружиною – визнаним в Україні у 1950-1980 -х рр. фахівцем з вивчення грибів-макроміцетів, д.б.н., професором М.Я. Зеровою. Від інших видів зморшок степовий відрізняється морфологією шапинки, зокрема комірок. Вони вузькі, глибокі, неправильної форми, звивисті з перетинками, горбкуваті по краю, брудно-буровато-сірого кольору. У молодому віці ребра комірок розташовані так близько, що шапинка має мозкоподібний вигляд. Ніжка суцільна, порожнина в ній не утворюється. Пізніше коли плодове тіло розростається, в ніжці утворюються невеликі порожнини, а зовні вона частіше ребриста.
Взагалі зморшки заслуговують на те, що їм присвятити окрему книгу – стільки цікавого і невідомого приховують вони про своє життя. Ось що пише про них російський письменник В. Солоухін у своїй книзі «Третє полювання»: «Зморшок для мене дещо таємниче. Гадаю, що цей гриб, як папороть або хвощ, - залишок інших епох, іншого стану землі. Недарма він росте одночасно з квітінням вовчого лика, реліктового викопного чагарника».
Список використаних джерел: Сухомлин М.М. Джаган В.В. Гриби України: Атлас довідник, 2 -е видання / Ред. Д.В. Лукашов, Н.А. Бісько; Наук. Ред. Гелюта. – К.: Видавнича група КМ- БУКС, 2017. – 240 с.
Оксана Кропивка
Молодший науковий співробітник
|