Урочище Романчик - цінна природна ділянка території Національного природного парку «Нижньосульський», частково створена на території ландшафтного заказника місцевого значення «Онішківський». У цілому фіторізноманітність урочища характеризується високими показниками ценотичного та флористичного різноманіття, яке представлене лісовою, лучною та болотною рослинністю, що забезпечило достатній вибір біотопів та еконіш для розвитку грибів з різних таксономічних та екологічних груп та в свою чергу дало можливість вже при перших мікологічних дослідженнях очікувати високу видову різноманітність.
В ході обстеження даної території увага приділялася здебільшого базидіальним макроміцетам, серед яких більшість видів траплялися досить часто, деякі – регулярно. Серед найбільш звичайних видів можна згадати такі, як Coprinellus disseminatus (гнойовик розсіяний), Flammulina velutipes (зимовий гриб), Pleurotus ostreatus (глива звичайна), Fomes fomentarius (трутовик справжній), Macrolepiota procera (гриб-зонтик строкатий), Marasmius oreades (опеньок лучний), Agaricus campester (печериця польова), Lycoperdon perlatum (дощовик звичайний) та ін. Решта видів навпаки були представлені поодинокими знахідками, серед них Xerocomus rubellus (моховик червоний), Lepiota clypeolaria (лепіота щитоподібна), Lentinellus ursinus (лентинелус ведмежий), Tubaria furfuracea (тубарія зимова) та ін.
Під впливом антропогенних чинників, до яких можна віднести стихійні природні явища, на території урочища накопичуються сухостійні, сніголомні, вітровальні дерева, що слугують місцем живлення для трутових грибів.
Чимало знайдених видів, належать до так званих факультативних сапротрофів, тобто здатні уражати як живі дерева, зокрема ослаблені, так і розвиватися згодом на мертвій деревині. Як правило вони здатні уражати не один вид рослини.
На території урочища виявлено такі види трутових грибів, як Daedalea quercina (дубова губка) розвивається на дубі, Laetiporus sulphureus (трутовик сірчано-жовтий) можна побачити на дубі й вербі, Polyporus squamosus (трутовик лускатий), Fomes fomentarіus (трутовик справжній), Phellinus igniarius (трутовик несправжній) на багатьох листяних породах.
На кореневищі анемони жовтецевої (Anemone ranunculoides), відмічено думонтінію шишкувату (Dumontinia tuberosa) – сумчастий гриб-дискоміцет.
Молодший науковий співробітник
Оксана Кропивка
|