В травні завершується весняний приліт птахів в Середне Подніпров`я, в тому числі і на територію нашого національного парку. В цей час відбувається остання хвиля весняної міграції птахів - з`являються переважно спеціалізовані комахоїдні птахи.
Слід зазначити, що не всі види співочих птахів починають співати прибувши на місця гніздування. Може пройти декілька днів поки вони наважаться сповістити про свій приліт.
Відзначимо також, що цього сезону деякі види птахів, які зазвичай з`являються у травні, прилетіли раніше – в кінці квітня. Це такі птахи як вивільга Oriolus oriolus (L.1758), крячок річковий Sterna hirundo L.1758 та припутень Columba palumbus L.1758.
Послідовність прильоту птахів у травні цього року була наступною:
- першими на початку місяця з`явились рибалочки звичайні Alcedo atthis (L.1758) та бджолоїди звичайні Merops apiaster L.1758;
- в кінці першої декади прилетіли болотні крачки, найбільш численними з яких були крячки чорні Chlidonias niger (L.1758) , а також очеретянки, першими із них сповістили співом про свою появу очеретянки великі Acrocephalus arundinaceus (L.1758). Прилетіли і кропив`янки – сірі Sylvia communis Latham, 1787 та чорноголові Sylvia atricapilla (L.1758);
- в середині травня з`явились ластівки міські Delichon urbica (L.1758) та берегові Riparia riparia (L.1758), а також зозулі звичайні Cuculus canorus L.1758.
В другій половині травня слід очікувати появу сорокопудів - жулана Lanius collurio L.1758 та чорнолобого Lanius minor Gmelin, 1788, кобилочок, берестянок та деяких інших птахів.
Нагадаємо, що регулярні спостереження за сезонними міграціями птахів проводяться на території парку з 2011 року поблизу села Лящівка, Чорнобаївського району, Черкаської області. Приліт птахів визначають візуально і по голосах. Після узагальнення дані по фенології сезонних міграцій включаються до чергового тому Літопису природи нашої установи у розділ «Календар природи».
Інформацію підготував М.Л. Клєстов
|