Весна в уявлені багатьох із нас асоціюється з прильотом та перельотом птахів. Поява біля наших домівок шпаків та ластівок, за якими ми так скучили. Перші співи дрозда та соловейка, на які ми з нетерпінням чекали. Перелітні зграї гусей та качок у весняному небі, що прямують на північ та багато інших добре знайомих нам перелітних птахів радують нас навесні.
В той же час серед мігруючих навесні птахів трапляються і рідкісні, яких побачиш не кожного дня. Найбільш часто на території НПП серед рідкісних весняних крилатих мігрантів можна зустріти журавля сірого, гуску білолобу малу та шуліку чорного,
Журавель сірий Grus grus (Linnaeus, 1758). Весняний переліт відбувається переважно в квітні. В цей час можна побачити великі зграї журавлів (до 300-400 особин, які летять на висоті 200-500 м прямуючі на північ. Інколи журавлі зупиняється в Сулинській затоці на мілководних ділянках.
У кінці 1980–х років окремі пари гніздились, зокрема в районі с. Мохнач. В останні роки (2013–2017 рр.) окремі пари, ймовірно, гніздяться на болотах неподалік сіл Онишки та Великоселецьке Оржицького району Полтавської області. Занесений до Червоної книги України (ЧКУ), Додатку ІІ БК, Вашингтонської та Боннської конвенцій та Угоди AEWA. За класифікацією видів загальноєвропейської природоохоронної значимості належить до категорії видів, що мають несприятливий охоронний статус (SPEC 3).
Гуска білолоба мала Anser erythropus (Linnaeus, 1758). Рідкісний вид, особини або невеликі групи якого можна побачити на весняному прольоті в окремі роки на території НПП (Сулинська затока). Занесена до ЧКУ, Червоного списку МСОП, Додатку ІІ БК, Боннської конвенції, Угоди AEWA. За класифікацією видів загальноєвропейської природоохоронної значимості належать до охоронної категорії – глобально вразливий вид (SPEC 1).
Шуліка чорний Milvus migrans (Boddaert, 1783). Навесні в межах НПП з’являється переважно в середині квітня. Рідкісний гніздовий вид. Останнім часом чисельність на гніздуванні в межах парку збільшується. Занесений до ЧКУ, Вашингтонської та Боннської конвенцій. За класифікацією видів загальноєвропейської природоохоронної значимості належить до категорії видів, що мають несприятливий охоронний статус (SPEC 3).
Начальник відділу науки,
канд. біол. наук М.Л. Клєстов
|