Здається, що зараз, зимою, “сплять” усі комахи й інші безхребетні тварини. Проте таке враження оманливе. Дійсно, в стані зимового анабіозу перебуває більшість безхребетних, але деякі не піддаються негоді, їх можна побачити навіть на снігу. Тільки блимне теплим промінчиком сонце, як починають літати зимові комарики (Trichoceridae). Таке явище, як роїння цих комариків, можна було спостерігати погожої днини 2-го січня. Ці довговусі двокрилі не кусаються, мають легке видовжене темне тіло, крила довші за черевце, округлу голову зі складними очима та двома-трьома простими вічками. Назвали їх зимовими комариками через те, що дорослі літають весною та восени, а деякі активні й у зимові місяці. Живляться їхні личинки рослинними рештками, які загнили, трупами тварин, екскрементами, грибами. Крім зимових комариків іноді можна побачити й грибних, личинки яких “псують” улюблені нами гриби.
У сильні морози, які подарував нам січень цього року, було не знайти на снігу когось із безхребетних. За таких екстремальних умов тільки випадково потрапить на сніг якась тваринка разом із шматочком відбитої дятлом кори чи деревини. Але коли настає сприятлива погода, починається відлига, на поверхні снігу можна побачити багато цікавого. В лісі під час відлиги на снігу збираються цілі компанії ногохвісток (колембол) — безкрилих родичів комах. Називають їх “сніжні блохи”, бо плигають вони не гірше за бліх. Талі води підтопили помешкання ногохвісток, ось і доводиться їм плигати по снігу, а тут полюють на беззахисних безхребетних хижі жуки стафіліни, які теж, виявляється, прокинулись. Активні й деякі павучки, а при підвищенні температури до 0°, виповзають зі своїх схованок кліщі, що їх треба остерігатись і нам. Можуть зустрітись і личинки жуків, невеличкі клопи, цикадки тощо.
Проте найбільш вражає знахідка на снігу... мухи. Звичайно, не звичайної хатньої, що так докучала нам улітку. Це муха зимова, снігова. Виявляється, є й такі! Зимові мухи, геліомизиди (Heleomyzidae) з родів Геліомиза (Heleomyza) та Орбеллія (Orbellia) не часті гості в нас. Вони з’являються на поверхні снігу погожої днини і смішно крокують кудись. Знайти таку зимову гостю не так просто, хоча вона особливо й не ховається та виглядає темною цяткою на білій поверхні (фото). На фото муха з роду Геліомиза, що трапилась під час відлиги на території НПП “Нижньосульський” у грудні 2018 року після значних снігопадів.
Як можуть такі тендітні створіння не змерзнути зимової днини та ще й крокуючи по снігу? Виявляється, у гемолімфі “зимових” комах є речовина, що перешкоджає перетворенню води в лід. Це — гліцерин. Крім нього в ролі антифризів виступають цукри та деякі білки.
Тож зараз варто пошукати комах із незвичною поведінкою, а за можливості й сфотографувати їх, а ще краще зробити відео. Ми будемо вдячні за надіслані фото “зимових” комах і розповіді про зустрічі з ними.
З.Л. Берест, к. б. н., ентомолог НПП “Нижньосульський”
|