СТОРІНКА ДЛЯ ЮНИХ НАТУРАЛІСТІВ
РУДА БЕСТІЯ
На відміну від своїх родичок – чаплі сірої (Ardea cinerea L.) та чепури великої (Egretta alba L.), за якими довелось спостерігати ще в шкільні роки на Котелевщині, чаплю руду (Ardea purpurea L.) вперше побачив у пониззі Ворскли, під час проходження польової практики. Якось рано-вранці, коли місцями над водою ще була поволока туману, тихо сплавляючись рікою на човні, за одним з крутих поворотів, з топляка дерева, різко зірвалась якась руда бестія і швидко зникла в білесій пелені. Ймовірно на той час вона ще не проснулась, тому підпустила так близько, що мене навіть обдало потоком повітря, яке вирвалось клубком від потужного змаху крил. Те, що птах злякався – це однозначно, адже оторопівши від несподіванки, видав дивакуватий гортанний звук та залишив на воді довгий білуватий слід від посліду, який вирвався ніби із брандспойту та надав їй додаткове прискорення. Для мене це також було несподіванкою, але я встиг лише здригнутися та відчув впорскування адреналіну в кров, що викликало збільшення частоти серцебиття. В тій ситуації детально розгледіти птаха не вдалось, але перебравши всі ймовірні варіанти здогадався, що то була чапля руда. Від чаплі сірої вона менша розміром та темніша, маючи руде забарвлення.
Того дня чаплі руді мені траплялися не один раз, і практично завжди зненацька. Напевно під час полювання всю свою увагу вони концентрували на здобичі, яку доводилось інколи дуже довго чатувати нерухомо. Але, коли рибина або жаба потрапляє в поле їх зору – спасіння не буде. Довгий пікоподібний дзьоб з неймовірною швидкістю викидається довгою шиєю немов стальною пружиною, і в один момент здобич вже піймана.
У місцях гніздування чапля руда зустрічається значно рідше ніж сіра, оскільки не утворює великих за чисельністю колоній.
Думка про те, щоб колись знайти гніздо чаплі рудої виникла того ж дня. Але це трапилось значно скоріше, ніж розраховував, причому випадково. Гніздо з пташенятами ( фото автора, відзняте фотокамерою «Москва-2» в липні 1982 р. ) було знайдене на краю колонії чепури великої, про яку йшлося в попередній публікації. Відомо, що чаплі досить часто оселяються полівидовими колоніями, інколи навіть спільно з хижими птахами, про що вже згадувалось у публікації за 31.01.2017 р. про лучківську колонію чаплі сірої.
Підготував фахівець з екологічної освіти Віктор Попельнюх.
|