Орлан-білохвіст у гніздовий період
Надзвичайно відповідальним періодом життя птахів є сезон розмноження. Особливо складний він для великих денних хижих птахів, яких ще не так давно офіційно переслідували мисливці, вважаючи їх своїми конкурентами. За знищених хижих птахів та їхніх гнізд ще 25-30 років тому виплачувалась винагорода. На щастя для хижих птахів ті темні часи давно пройшли. В наш час всі види хижих птахів взяті під охорону державою і знищувати їх та їхні гнізда заборонено. За такі дії законодавством передбачені високі штрафи, а в окремих випадках і кримінальна відповідальність. Але, нажаль, і зараз можна почути від несвідомих місцевих жителів заклики до знищення хижих птахів, що «беруть» у них на подвір’ї курчат та качат. Причому під категорію пернатих ворогів – «кібців» попадають усі хижі птахи, незалежно від прирородоохоронного статусу і особливостей біології. Переслідування з боку людини виховало у хижих птахів в процесі еволюції особливу поведінку. Вони стали надзвичайно обережними під час розмноження, влаштовують свої гнізда зазвичай далеко від людських поселень, в мало доступних місцях і на високих деревах.
На території НПП «Нижньосульський» відомо 5-6 місць гніздування орланів-білохвостів, які, нагадаємо, охороняються на міжнародному та національному рівнях. Всі гнізда цих птахів розташовані у віддалених місцевостях парку, часто на островах. Місця гніздування орланів в НПП ретельно охороняються – всі вони мають статус «охоронних ділянок».
Орлани на території парку для гніздування обирають старі дерева – тополі або сосни. Гнізда будують на висоті 10-20 м. Багаторічні гнізда орланів досить великі і значно перебільшують за розмірами гнізда білих лелек. На гніздовій ділянці, що використовується парою птахів багато років, може налічуватись кілька гнізд, в яких вони періодично гніздиться
Гніздовий період починається рано – наприкінці лютого, або на початку березня в залежності від погодних умов. Кладка налічує 1-3 яйця. Насиджує кладку переважно самка 35-40 діб. Пташенята залишаються у гнізді близько 3-х місяців. В більшості випадків виживає і успішно покидає гніздо лише одне пташеня.
Слід пам’ятати, що знаходження сторонніх поблизу гнізд орланів заборонено, оскільки потурбовані птахи в окремих випадках можуть покинути свої гнізда. Особливо часто таке трапляється на ранніх стадіях насиджування кладки. Загибель кладки - це трагедія, враховуючи те, що орлани-білохвісти надзвичайно рідкісні птахи.
Інформацію підготував начальник відділу науки М.Л. Клєстов
|