Наприкінці серпня — в першій половині вересня зоологами Парку були здійснені кілька виїздів для вивчення фауни ділянки між с. Велика Бурімка та р. Сула. Околиці села В. Бурімка характеризуються великим різноманіттям біотопів. Ліси, здебільшого листяні, що зростають на схилах, межують тут із луками та заболоченими ділянками, протікають річки Сула та Бурімка, є озера. На жаль, луки та заболочені ділянки, які межують із селом В. Бурімка, відчувають помітний антропогенний вплив. Луки частково викошуються. В багатьох місцях до території Парку підступають городи місцевих жителів. Наявні також невеликі кар’єри, де беруть пісок. Зазначене певним чином впливає на видовий склад та територіальний розподіл фауни.
Із хребетних тварин на ділянках Парку, прилеглих до околиць села, звичайними є:
ссавці - лисиця руда, собака єнотовидний, бобер, кріт європейський та ціла низка видів мишоподібних гризунів; із птахів на луках з окремими деревами (груша, в’яз, тополі, верби) трапляються крук, голуб-синяк (Червона книга України), шпаки звичайні, горобці польові. Тут постійно полюють на комах бджолоїдки і ластівки сільські та берегові;
в одному із кар’єрів виявлена колонія ластівок берегових, в якій нараховується понад сто гнізд-нірок; на одному із озер виявлено чаплю руду, луня болотного, крижня та куликів – бекаса та фіфі. В цілому оцінюючи стан фауни хребетних можна стверджувати, що вона є збідненою.
Фауна безхребетних тварин наприкінці літа — на початку осені теж досить збіднена: деякі тварини вже закінчили життєвий цикл, свої корективи внесла й сильна посуха. Проте спостерігались характерний для цього часу масовий літ коромисла змішаного, поява бабки симпикми Брауера та початок міграції метелика адмірала. В поточному році доволі багато в лучних біотопах виявилось метеликів жовтюхів, здебільшого це жовтюхи степовий (Ерато) та лучний. Ще продовжують літати деякі синявці: Аргіад, Озиріс, Ікар, приязний, а також хвостюшок підзелень (друге покоління, літ якого відбувається у липні-серпні, проте розвивається воно лише іноді). Окрім білана ріпового на пагорбі відмічений білан ріпаковий. У жовтих кошиках квітів із родини айстрові живиться невеличкий скритоголов широкий, а на листках рослини з родини мальвові — листоїд мальвовий. Літають мухи-повисюхи — сферофорія та мармеладна, тахина — циліндротомія брассикарія, метелики трав’янки, бабки роду симпетрум. Збирають нектар та пилок дикі бджоли, зокрема мегахили. Шукає поживу — попелиць невелике 14-плямисте сонечко. На листку верби білої знайдено гал вербового чорноголового пильщика.
На лучній ділянці біля Собачого хутора крім невеликих диких бджолиних на квітах збирав нектар джміль норовий. Тут відмічені бабки лютка зеленкувата, симпикма руда та види роду симпетрум. Із метеликів зустрілись білан ріповий, жовтюхи, синявець Ікар, адмірал. У колонії попелиць полювало 7-крапкове сонечко, а золотоочка, теж один із ефективних афідофагів, відклала на листку яйця на довгих ніжках. Літали, зависаючи у повітрі, мухи-повисюхи: сферофорія, сирітта. На рослинах живились клопи люцерновий і щитник чорновусий та інші. Знайдені гали листкової кропивової галиці на кропиві дводомній.
У лісі біля озера (околиці В. Бурімки) на листках клена білого відмічено гусеницю хвилівки античної та гали ацерії головчатої. На березі р. Сули знайдені мушлі котушки рогової та перлівниці звичайної.
Інформацію підготували М.Л. Клєстов, З.Л. Берест
|