25.10.2017 року в межах території НПП «Нижньосульський» в районі с.Плехів Оржицького району Полтавської області було встановлено факт загибелі дикого кабана з підозрою захворювання на АЧС. Випробувальний центр державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи м.Київ підтвердили підозри, щодо захворювання АЧС результатами аналізів які були відібрані 25.10.2017р. представниками Держпродспоживслужби Оржицького району.
У зв’язку з цим адміністрація НПП «Нижньосульський» звертається до всіх відвідувачів з проханням обмежитися відвідуванням території Парку до стабілізації даної ситуації.
Будьте пильні і не сприяйте розповсюдженню вбивчої хвороби!!!
ПАМ'ЯТКА НАСЕЛЕННЮ:
Африканська чума свиней (АЧС) – особливо небезпечна висококонтагіозна вірусна хвороба домашніх і диких свиней, що характеризується швидким поширенням, високим ступенем смертності. Гине до 100% захворілих свиней. Африканська чума свиней не становить небезпеки для здоров’я людей. Лікарські засоби для профілактики і лікування АЧС відсутні. Джерелом хвороби є хворі свині, які виділяють вірус з сечею, калом, витіканнями з носа та іншими виділеннями.
Передача захворювання здоровим тваринам може здійснюватися через заражені вірусом корми, підстилку, гній, трупи і продукти забою тварин (м'ясо, м'ясопродукти, кров).
Клінічні ознаки захворювання: від зараження до появи клінічних ознак проходить 2-7 днів; у тварин підвищується температура тіла до 42оС, з’являються задишка, кашель, пропадає апетит, посилюється спрага, відзначаються напади блювоти і паралічу задніх кінцівок, на шкірі внутрішньої поверхні стегон, на животі, шиї, біля основи вух, на п'ятачку і хвості стають помітні червоно- фіолетові плями.
Смерть настає на 1-5 день, рідше пізніше.
Задля недопущення занесення збудника африканської чуми свиней до особистого підсобного господарства потрібно дотримуватися простих але важливих правил:
в особистих підсобних господарствах приміщення де утримуються свині повинно бути закритим, надійно ізольованим, без доступу сторонніх осіб;
заходити в приміщення де знаходяться свині у змінному одязі та взутті;
у приміщеннях де утримуються тварини потрібно обов’язково проводити регулярне прибирання, дезінфекцію, дезінсекцію, а також знищувати гризунів;
не використовувати харчові відходи для годівлі свиней без обов’язкової термічної обробки (кипятіння понад 30 хвилин);
не використовувати для пиття тварин воду з річок, що течуть через лісові масиви, де можуть жити дикі кабани;
в жодному разі не купувати продукти на стихійних ринках;
в жодному разі не купувати тварин у не встановлених для цього місцях, без супровідних ветеринарних документів;
забій тварин проводити тільки після клінічного огляду лікарем ветеринарної медицини.
Виконання Вами цих рекомендацій – спрямоване на попередження заносу АЧС на територію Ваших подвір’їв та запобігання економічних збитків.
|