Зелене море трав і сріблясті хвилі ковилу на ньому — так днями зустрів зоологів ентомологічний заказник “Тарасенківський”. Із часом розцвітуть тут квіти, а зараз лише жовті кущі рокитника урізноманітнюють зелені схили балки та несміливо визирають з-за куща братки — жовто-блакитно-білі квіточки фіалки триколірної, що утворили тут невеликий барвистий килимок.
Проте вирує комашине життя, хоча й потрапили ми в заказник у другій половині дня, коли воно не таке жваве як зранку. Зараз розпочався літ метелика-п’ядуна Pseudopanthera macularia L., жовтого із коричневими плямами на крилах. Продовжується літ комариків-бібіонід роду Bibio. У квітах рокитника сидять всюдисущі бронзівки мохнаті Tropinota hirta (Poda), а над квітами літають, збираючи нектар та пилок, джміль норовий Bombus lucorum (L.) та “червонокнижна” ксилокопа Xylocopa (Xylocopa) valga Gerstaecker, причому відмічено було не менше як чотири особини бджоли-теслі в різних частинах балки. До стеблини прикріпила свої стільники паперова оса-поліст Polistes dominula (Christ), а неподалік муха-повисюха з роду Chrysotoxum копіює цю жалку тваринку, намагаючись так убезпечити своє існування. Жуки довгоносики та листоїди, мурашки, клопики, попелиці — всі займаються своїми нагальними справами: живленням, паруванням і відкладанням яєць.
Навідуються до заказника козулі європейські Capreolus capreolus (L.) – у різних місцях помітні серед густого різнотрав’я їхні льожки. Залишили свої візитівки, викиди землі, кроти європейські Talpa europaea L. Птаство трималось здебільшого на периферії заказника, у прохолоді дерево-кущової рослинності. Тут ми побачили і почули дрозда чорного Turdus merula L., шпака звичайного Sturnus vulgaris L., вівчарика-ковалика Phylloscopus collybita (Vieillot) та вивільгу Oriolus oriolus (L.). Над нами постійно ширяли всюдисущі ластівки сільські Hirundo rustica L., а із під ніг розбігались ящірки прудкі Lacerta agilis L.
Хоча територія заказника зовсім невелика, але ж скільки тварин і тваринок мешкають тут під охороною національного природного парку! Отже ми в черговий раз переконались у значенні заказників у балках для збереження біорізноманіття.
Інформацію підготували
начальник науково-дослідного відділу, к. б. н., М.Л. Клєстов
та ентомолог, к. б. н., З. Л. Берест
|