«НІЧНИЙ ЛІТАЮЧИЙ САЧОК»
Серед української орнітофауни складно знайти загадковішого птаха, ніж дрімлюга (Caprimulgus europaeus L.). Вона настільки своєрідна та не схожа на інших видів нашої фауни, що є єдиним представником Родини Дрімлюгові в Україні. Чим же вона унікальна та специфічна? Всим. По-перше – веде присмерковий та нічний спосіб життя (не просто активна вночі, а навіть полює, але на відміну від сов використовує іншу свою морфологічну особливість); по-друге – не будує гнізда (два яйця відкладає прямо на хвою, переважно у неглибоку ямку без додаткової підстилки); по-третє – вдень, коли відпочиває, сідає на гілку не поперек неї, як інші птахи, а вздовж (фото, авторське), зливаючись з фоном завдяки камуфляжному оперенню, нагадуючи скоріше якийсь сучок, а ніж птаха; по-четверте – літає безшумно, в польоті може «зависати» на одному місці (як колібрі); по-п’яте – під час полювання використовує широчезний (не широкий, а саме широчезний) рот, яким ніби сачком ловить комах у польоті. Він настільки великий, що може помістити кулак дитини, тоді як сам птах менший за голуба. Додаткову площу «сачку» додають щетинки, які розміщуються вздовж рота.
назва птаха – козодой. Чому так? Ще з давніх-давен помічали його серед кіз та овець які паслись. Птах літав повз, під та серед них, що й переросло в легенду ніби він їх доїть. Насправді птах полював на комах, яких тварини витоптували з трави (так полюють й інші види, але цю назву чомусь дали саме йому). Українська назва точніша, адже вдень, коли птах відпочиває притаївшись на гілці, прикриває свої непомірно великі чорні очі і немов дрімає. Напевно так і є, а можливо прикриває їх, щоб не було відблисків («зайчиків») від променів сонця. У дрімлюг є ще одна дуже цікава особливість. Дуже часто ці птахи «супроводжують» автомобілі, які рухаються лісовою дорогою в сумерковий чи нічний час, використовуючи дану ситуацію для полювання (як альтернативу козам). Мені завжди доводилось спостерігати таку поведінку дрімлюг у Карелії, коли працював у природному заповіднику. Цей спосіб полювання був досить дивним. Замість того, щоб постійно перебувати у світлі фар, птах впритул підпускав транспортний засіб, потім різко зривався з-під самих коліс і летів, ловлячи комах вздовж освітленої дороги, виписуючи неймовірні віражі та кульбіти, згодом зникаючи у темряві. Потім все повторювалось. Це нагадувало якісь доганялки, які могли тривати упродовж багатьох кілометрів безлюдної, довгої, небезпечної, проте такої вражаючої нічної тайги з неочікуваними зустрічами (але то зовсім інша історія).
У Полтавській області є звичайним гніздовим видом на заліснених територіях з домінуванням сосняків. І не слід засмучуватись з того, що можливо вам ніколи так і не вдасться побачити дрімлюгу, головне пам’ятати про такого незвичайного та загадкового мешканця наших лісів.
Автор: Віктор Попельнюх
|