ЗИМОВІ ОБЛІКИ ПТАХІВ
Ідея щодо проведення обліків птахів зимою в Полтаві виникла не лише тому, що їм (облікам) присвячена навіть календарна міжнародна дата (18-25 січня), а причина в іншому – щорічні величезні скупчення воронових в обласному центрі. Воронові (Corvidae L.) є одним із впливових і найважливіших елементів орнітокомплексів урбанізованих екосистем України. Ці види масові, утворюють великі скупчення, особливо в зимовий період, і переміщують значні обсяги органіки між різними біотопами. У межах лісостепової аграрно-трансформованої Центральної України взимку вони скупчуються переважно у населених пунктах та їх околицях. Фактично за останні 40 років у межах центральних і північних областей не виявлено зимових скупчень, які б не були пов’язані з населеними пунктами. Такі скупчення формуються в жовтні-листопаді, а остаточно розпадаються лише в середині квітня і мають значний вплив на господарську діяльність людини (трофічні зв’язки, медичний, авіаційний, рекреаційний та комунально-господарський аспекти). Проблеми, пов’язані з існуванням багатотисячних скупчень зграйних воронових у межах населених пунктів, найгостріше виявляються в місцях їх збирання на ночівлі та шляхах добових міграцій. Антропогенні ландшафти істотно впливають на характер та терміни сезонних міграцій воронових птахів. Серед семи представників цієї родини, що мешкають на території України (ворона сіра (C. cornix L.), грак (C. frugilegus L.), галка (C. monedula L.), крук (Corvus corax L.), сорока (Pica pica L.), сойка (Garrullus glandarius L.) та горіхівка (Nucifraga caryocatactes L.)), нічні зимові скупчення масово утворюють лише перші три види.
Аналіз літературних даних свідчить про відсутність комплексних досліджень, присвячених ночівельній поведінці цих видів. На території Лісостепу України багаторічні дослідження стану популяцій воронових птахів, їх ночівельної поведінки, розподіл та формування ночівельних та передночівельних скупчень проведені у 1970-1990-х роках Лопаревим С.О., у 2000-х на прикладі м. Харкова Брезгуновою О.О., на прикладі міста Київ Яніш Є.Ю. У роботах інших дослідників наведені фрагментарні відомості. Протягом останніх десятиліть збільшується чисельність окремих видів воронових птахів в антропогенних ландшафтах, зростає ступінь їх синантропності, воронові птахи починають використовувати урбанізовані ландшафти як місця постійного мешкання.
Дослідження організації колективних ночівель воронових птахів у містах необхідні для проведення епізоотологічного моніторингу, вирішення проблем безпечної роботи аеропортів, сміттєзвалищ тощо. Протягом останніх десятиліть учені багатьох країн реєструють збільшення ступеня синантропізації та урбанізації воронових птахів. Ці процеси потребують подальшого дослідження.
У м. Полтава дослідження щодо ночівельних скупчень та обліку цих птахів взагалі не проводились. Тому ми поставили перед собою вирішення таких питань:
Ознайомитися з причинами формування колективних ночівель у птахів та основними теоріями, що пояснюють це явище;
Виявити постійні та тимчасові передночівельні скупчення, місця збору та центральні ночівлі на території міста Полтава, напрямки руху зграй воронових до місць ночівель;
Визначити видовий склад окремих місць ночівлі;
Простежити формування ночівельних скупчень та зміну їх локалізації в географічному відношенні;
Закартувати місця центральних ночівель, місць збору, передночівельних скупчень та напрямки руху зграй воронових до місць ночівель. (далі буде)
Автор: Віктор Попельнюх
|