БУДНІ НАУКОВЦЯ
За вікном зима, а ми продовжуємо вивчати біологію очеретянки садової. Нагадаю, в останній публікації ми розглядали питання щодо висиджування кладки. Наразі розберемось з вигодовуванням пташенят, оскільки цей період річного циклу є надзвичайно відповідальним та важливим.
Із 74 пташенят, які знаходились під нашим контролем, 14,9% залишили гніздо у віці 9 днів (для переважної більшості птахів, що вигодовують пташенят у гнізді це не притаманно), 17,6 – 10, 27% – 11, 17,6 –12 та 22,9% – у віці 13 днів. З 8-9 денного віку, пташенята стають надзвичайно лякливими. За найменшої небезпеки вони можуть вискакувати з гнізда, незважаючи на те, що у цьому віці вони не здатні не те що літати, а навіть перепурхувати. За такого спровокованого завчасного вильоту густа рослинність навколо гнізда дозволяла пташенятам віддалятися на безпечну відстань. Завдяки чіпким лапам, вони швидко зникали серед рослинності. Достроковий виліт нерідко стимулювався інтенсивними криками батьків, що намагалися відлякати потенційну небезпеку якою могла бути сорока, сойка, ворона сіра, жулан, норка, тхір лісовий, гадюка і навіть людина. Здатність пташенят очеретянок залишати гнізда у ранньому віці безумовно має адаптивне значення та позитивно впливає на загальне виживання виводка тому що у гнізді вони більш вразливі. У нас є достовірні докази того, що залишення пташенятами гнізда у віці навіть 9 днів не призводить їх до загибелі, що неодноразово підтверджувалось повторними їх відловами у більш старшому віці.
У різні роки розмір виводка у очеретянки садової варіював не суттєво – від 4,5 до 5,0 пташеняти. Домінували виводки з 5 пташенятами (54% випадків). За всі роки досліджень (1987-1995) середній розмір виводка складав 4,8 пташенят.
За нашими оригінальними даними, виліт пташенят із гнізд займав період від 6-ї п’ятиденки червня (28.06) до 6-ї п’ятиденки липня (27.07) без урахування повторних, або до 01.08 – з їх урахуванням. Не зважаючи на деяку розтягнутість термінів вильоту, більш ніж 87% виводків залишали гнізда у 1-3 п’ятиденках липня. У середньому період вильоту пташенят із гнізд складав 10 днів з певними коливаннями в окремі роки. За всі роки досліджень цей показник склав 28 днів, без урахування повторних кладок, і 33 дні з їх урахуванням.
Як і у очеретянки чагарникової, у садової втрати серед зльотків за період від вильоту до моменту придбання самостійності були не досить значними як це прийнято вважати. За нашими даними загинуло не більше 5-8% зльотків. Значне їх виживання обумовлено декількома особливостями – великою рухливістю і здатністю швидко зникати, навіть не літними пташенятами; обережністю батьками які водять виводок (за небезпеки подають попереджувальний голосовий сигнал); до набуття самостійності зльотки не залишають густу рослинність і навіть рідко з’являються на її периферії, навіть коли випрошують їжу; мінімальні терміни між залишенням гнізда і здатністю до польоту.
Автор: Віктор Попельнюх
|